Info – anmälan jaktprov

OBS!
När ni anmäler jaktprov anmäl på det område ni tillhör, är ni osäkra på vilket område ni tillhör kontakta någon av provledarna.

Södra:

Östra:
* Vi lättar upp anmälningarna för unga hundar i Östra provområdet från och med 22 november.
* Stopp för anmälningar på Östra provområde för tillfället på grund av för hård belastning av prov för våra domare. Eventuellt möjlighet till anmälningar senare under provsäsongen om provtrycket lättas upp.

Västra:

Norra:
* Vid provanmälan på Norra provområdet ber vi er uppmärksamma att väntetiden för att gå prov just nu är ca 1 månad.

mvh,
Provledarna

OBS!

När ni anmäler jaktprov anmäl på det område ni tillhör, är ni osäkra på vilket område ni tillhör kontakta någon av provledarna.

Mvh,
Provledarna

Vinnare av Klubbkampen!

Resultatet från Klubbkampen 2019.
1:a
DÄK 151p
2:a
BÄK 140,5p
3:a
ÖSÄK 135p
4:a
GÄK 98,5p

Resultat för varje ekipage:

Björkstammens Elefantöra SE16730/2017, 77,5p
Ägare: Kjell/Christoffer Gille

Råsjöskogens Eijko SE24137/2017, 75,5p
Ägare: Per Jonsson

Närsjöbergets Anja SE27523/2017, 75,5p
Ägare: Örjan Friberg

Nordzens Ninja SE57902/2016, 73,5p
Ägare: Tony Gullqvist

Billsbergets Neeo SE29924/2015, 72,5p
Ägare: Kenneth/Karl-Erik Svedlund

Älgoxens Azzie SE13739/2013, 67p
Ägare: Roger Modén

Onnivaaran Farao SE19639/2016, 57,5p
Ägare: Jonny Thyr

Kolarbergets Hoss SE49266/2016, 26p
Ägare: Pelle Olsson

Tävlingsekipage Klubbkampen 2019

Här presenterar vi deltagande ekipage i Klubbkampen 2019.

Bilder på deltagande ekipage

Länk till Tracker LIVE

Gruppen heter:
klubbkamp2019
Lösen: 2019

Näverlidens Cai ersätts av Onnivaaran Farao pga. ormbett.


Provruta: Rymnäs
Vägvisare: Jörgen Westerling
Domare: Henrik Strand DÄK
Deltagare: Nordzens Ninja SE57902/2016
Ägare: Tony Gullqvist

Provruta: Näset
Vägvisare: Kenneth Larsson
Domare: Emil Forstman DÄK
Deltagare: Älgoxens Azzie SE13739/2013
Ägare: Roger Modén

Provruta: Väsa
Vägvisare: Bengt Sjödén
Domare: Jan Linander GÄK
Deltagare: Råsjöskogens Eijko SE24137/2017
Ägare: Per Jonsson

Provruta: Våmhus
Vägvisare: Östen Lövgren
Domare: Kjell Johansson GÄK
Deltagare: Närsjöbergets Anja SE27523/2017
Ägare: Örjan Friberg

Provruta: Blyberg
Vägvisare: Adam Wallin
Domare: Henrik Hallgren BÄK
Deltagare: Björkstammens Elefantöra SE16730/2017
Ägare: Kjell/Christoffer Gille

Provruta: Loka
Vägvisare: Pär-Ove Andersson
Domare: Bengt Nilsson BÄK
Deltagare: Näverlidens Cai SE58098/2014 Ersätts av: Onnivaaran Farao
Ägare: Jonny Thyr

Provruta: Klitten
Vägvisare: Daniel Mattsson
Domare: Hans-Erik Gustavsson ÖSÄK
Deltagare: Billsbergets Neeo SE29924/2015
Ägare: Kenneth/Karl-Erik Svedlund

Provruta: Kåtilla
Vägvisare: Erik Larsson
Domare: Jonas Marcus ÖSÄK
Deltagare: Kolarbergets Hoss SE49266/2016
Ägare: Pelle Olsson

Resultat Klubbmästerskap/SM-uttagning 2019

Dalarnas representant till SM 2019

1:a
SJULSTADSFOSSENS ASGRIM, SE47237/2015 56p
Ägare: Gyllenvåg Lars, Äppelbo
Uppfödare: SJULSTAD KJARTAN S & TEPSEL S P, NORGE

Två hundar till klubbkamp
övriga reserver

2:a
VISA, SE24802/2016 53p
Ägare: Nilsson Tony, Älvdalen
Uppfödare: MATTSSON DANIEL, ÄLVDALEN

3:a
RÅSJÖSKOGENS EIKO, SE24137/2017 31p
Ägare: Jonsson Per, Idkerberget
Uppfödare: RÅSJÖSKOGENS, JONSSON ÅKE, JÄRVSÖ

4:a
NÄRSJÖBERGETS ANJA, SE27523/2017 29,5p
Ägare: Friberg Örjan, Orsa
Uppfödare: NÄRSJÖBERGETS, STARK DANIEL, NÅS

5:a
LOVIS, SE14115/2017 13p
Ägare: Halvarsson Ronny, Mora
Uppfödare: ENGKVIST URBAN, DALSJÖFORS

6:a
TOLVSJÖ´S DANNY, SE32539/2016 11,5p
Ägare: Thors Magnus, Transtrand
Uppfödare: TOLVSJÖ’S, PERSSON DANIEL, BLOMSTERMÅLA

7:a
RENKIRANNAN ZORRO, SE49233/2011 11,5p
Ägare: Persson Johan, Säter
Uppfödare: HEISKANEN PETRI, FINLAND

8:a
KOLHAGENS UMBRELLA, SE25418/2016 8,5p
Ägare: Backlund Lars-erik & Erik, Svärdsjhö
Uppfödare: KOLHAGENS, BACKLUND LARS-ERIK, SVÄRDSJÖ

9:a
KLOTSKALLETS BOLT, SE31433/2016 7p
Ägare: Runquist Fredrik, Falun
Uppfödare: KLOTSKALLETS, ANDERSSON RICKARD, HORNDAL

10:a
BÄCKLIDENS BAMSE, SE44057/2016 Brutet prov
Ägare: Mattsson Hans-erik, Insjön
Uppfödare: BÄCKLIDENS, JOHANSSON STIG, TRANEMO