Resultat Klubbmästerskap/SM-uttagning 2021

Vi tackar alla hundägare och funktionärer till ett väl genomfört SM-Kval.

Hälsningar DÄK

Dalarnas representant till SM 2021

1:a
ALLANGROPENS DENNIS, SE21625/2017 80,5p
Ägare: Jan-olov Mattsson, Lima
Uppfödare: ALLANGROPENS, HEBERT MARCUS, LIMA

Två hundar till klubbkamp
övriga reserver

2:a
BÖSSLINGES EBBE, SE14859/2019 75p
Ägare: Emil Forstman, Sörsjön
Uppfödare: BÖSSLINGES, BÖSSLING ERIK, UPPSALA

3:a
MOTTIBÄCKENS ORVAR, SE37176/2019 74,5p
Ägare: Niklas Bergström, Enviken
Uppfödare: MOTTIBÄCKENS, SYRÉN NICKLAS, HÄLLEFORS

4:a
FREJA, SE43749/2018 71,5p
Ägare: Lars Permats, Dala-floda
Uppfödare: PERMATS LARS, DALA-FLODA

5:a
RÄLLDALENS ELSA, SE39065/2015 69,5p
Ägare: Jan Rytter, Älvdalen
Uppfödare: RÄLLDALENS, RYTTER JAN, ÄLVDALEN

6:a
TRAJÅSENS MAKAROV, SE24798/2015 41,5p
Ägare: Ulrika Lennartsson, Malung
Uppfödare: TRAJÅSENS, ABRAHAMSSON KERSTIN EMANUELSSON STE, VÄNERSBORG

7:a
HÄSTUDDENS LILL-AXEL IV, SE13164/2019 28p
Ägare: Per-ola Tjulander, Borlänge
Uppfödare: HÄSTUDDENS, FORSBERG STEFAN, SÖRBERGE

8:a
SLOKHATTENS ASTRID, SE12749/2017 25p
Ägare: Jonathan Dahl Fridh, Idre
Uppfödare: SLOKHATTENS, KLEIN PETER, ÅSEDA

9:a
DAMMOSSENS ELDA, SE36617/2018 13p KEB
Ägare: Lars-erik Stenberg, Bjursås
Uppfödare: DAMMOSSENS, HARNESK ERIKSSON ROBIN, KOPPARBERG

10:a
ÄLGOXENS CHILI, SE52366/2015 33p NP
Ägare: Klas Staffas, Linghed
Uppfödare: ÄLGOXENS, MODÉN ROGER, HAGFORS

Preliminär lista – Deltagande hundar KM 2021

MOTTIBÄCKENS ORVARSE37176/2019JÄMTHUND89,5
TRAJÅSENS MAKAROV SE24798/2015NEG89,5
SLOKHATTENS ASTRIDSE12749/2017JÄMTHUND 86,5
BÖSSLINGES EBBE SE14859/2019JÄMTHUND86
FREJASE43749/2018JÄMTHUND86
ALLANGROPENS DENNISSE21625/2017JÄMTHUND85
ÄLGOXENS CHILI SE52366/2015JÄMTHUND84,5
DAMMOSSENS ELDA SE36617/2018JÄMTHUND84,5
HÄSTUDDENS LILL-AXEL IV SE13164/2019JÄMTHUND84
RÄLLDALENS ELSA SE39065/2015JÄMTHUND83,5

Reserver

JÄMTMYRENS PETROV SE39101/2019JÄMTHUND83,5
JÄMTMYRENS ORYX SE53094/2018JÄMTHUND83
ROTENDALENS MOASE25962/2019JÄMTHUND83

Resultat Klubbmästerskap/SM-uttagning 2020

Vi tackar alla hundägare och funktionärer till ett väl genomfört SM-Kval.

Hälsningar DÄK

Dalarnas representant till SM 2020

1:a
BUREISERENS KIARA, SE49897/2017 77,5p
Ägare: Johansson Back Albert, Siljansnäs
Uppfödare: STORMYRENGEN, JON R & STAUM EVA, 2676 HEIDAL

Två hundar till klubbkamp
övriga reserver

2:a
VISA, SE24802/2016 70p
Ägare: Nilsson Tony, Älvdalen
Uppfödare: MATTSSON DANIEL, ÄLVDALEN

3:a
DIGRÅS BOBBY, SE21043/2018 62,5p
Ägare: Nicklas Borgersen, Säter
Uppfödare: DIGRÅS, NÄSMAN ÅKE, HEDESUNDA

4:a
NÄRSJÖBERGETS ANJA, SE27523/2017 56p
Ägare: Friberg Örjan, Orsa
Uppfödare: NÄRSJÖBERGETS, STARK DANIEL, NÅS

5:a
MOTTIBÄCKENS LOKE, SE28586/2018 32,5p
Ägare: Per Hellestig, Djurås
Uppfödare: MOTTIBÄCKENS, SYRÉN NICKLAS, HÄLLEFORS

6:a
RYVIKENS KLARA, SE10505/2014 27p
Ägare: Jan-Anders Thorud, Malung
Uppfödare: RYVIKENS, THORUD JAN-ANDERS, MALUNG

7:a
NICKÅS SCOTT, SE10390/2016 25p
Ägare: Jan Andersson, Leksand
Uppfödare: NICKÅS, ERIKSSON MATHIAS, GRYTHYTTAN

8:a
BERGAKULLENS RAPPE, SE46956/2017 Brutet prov (29,5p)
Ägare: Stefan Wikström, Söderbärke
Uppfödare: BERGAKULLENS, HÖGMAN JÖRGEN HÖGMAN STEFAN, RENGSJÖ

9:a
NÄSFJÄLLETS GUNVALD, SE24845/2018 Brutet prov (22,5p)
Ägare: Daniel Halvarsson, Mora
Uppfödare: NÄSFJÄLLETS, ERIKSSON STEFAN, NUSNÄS

10:a
FORSVIKENS BRISKA, SE25961/2016 Brutet prov (17,5p)
Ägare: Ingvar Karlsson, Leksand
Uppfödare: FORSVIKENS, OLSSON JÖRGEN HANSSON LINNÉA, ÅRJÄNG