SM/Klubbmästerskap 2018

Dalarnas representant till SM 2018

1:a
 SE J(LÖ)CH RENKIRANNAN ZORRO SE49233/2011 82,5 poäng
Ägare: Johan Persson, Säter
Uppfödare: HEISKANEN PETRI, FINLAND

Tre hundar till klubbkamp
övriga reserver

2:a
J ÄLGOXENS CHILI SE52366/2015 73 poäng
Ägare: Klas Staffas, Linghed
Uppfödare: ÄLGOXENS, MODÉN ROGER, HAGFORS

3:a
J KAPARVIKENS INA SE12212/2016 58 poäng
Ägare: Ronny Nygårds, Ävldalen
Uppfödare: BRENNO ÖYVIND, NORGE

4:a
J MAJKÖLENS KIA SE21047/2014 56 poäng
Ägare: Per Persson, Älvdalen
Uppfödare: MAJKÖLENS, MATTSSON STEFAN, ÄLVDALEN

5:a
SE J(LÖ)CH ÄNGESGÅRDENS EMMY SE40338/2015 54 poäng
Ägare: Leif Sundström, Säter
Uppfödare: ÄNGESGÅRDENS, GUSTAFSSON HENRIK, HEDESUNDA

6:a
J KAX SE29315/2012 32 poäng
Ägare: Bo Rytter, Älvdalen
Uppfödare: RYTTER BO, ÄLVDALEN

7:a
J KLOTSKALLETS AYKA SE28400/2015 11,5 poäng
Ägare: Rickard Andersson, Horndal
Uppfödare: KLOTSKALLETS, ANDERSSON RICKARD, HORNDAL

8:a
NORD J(LÖ)CH ÄLGTJÄRNETS CRUT SE38893/2012 11,5 poäng
Ägare: Robin Helgesson, Transtrand
Uppfödare: ÄLGTJÄRNETS, ALEXANDERSSON LARS, MANGSKOG

9:a
J KLÖVKAMPENS VARSKA SE26041/2014 NP
Ägare: Per Nilsson, Idre
Uppfödare: KLÖVKAMPENS, PERSSON PER-ERIK, VILHELMINA

10:a
SE UCH SE J(LÖ)CH TUNABERGENS TEREK SE15367/2014 NP
Ägare: Mattias Mattsson, Borlänge
Uppfödare: TUNABERGENS, ANDERSSON PETER, BORLÄNGE

Resultat klubbkampen 2017

Hassela Lördag den 30 September

1 Knapptorpets Aslan44 poängGÄK
2 Attla31 poängDÄK
3 Holmsjöns Knaster30,5 poängDÄK
4 Ballras Sting27,5 poängBÄK
5 Granholmens Catja27,5 poängBÄK
6 Onni26,5 poängDÄK
7 Högelyckens Mille14,5 poängGÄK
8 Långbofjärdens Eira13 poängGÄK
9 Astor8,5 poängBÄK
1Dalarnas Älghundklubb88
2Gävleborgs Älghundklubb71,5
3Bergslagens Älghundklubb63,5

SM/Klubbmästerskap 2017

Dalarnas representant till SM 2017

1:a
SE J(LÖ)CH Bräntbackens Hylsa SE18497/2013 76 poäng
Ägare: Johan Jakobsson, Dala-järna
Uppfödare: 
Bräntbackens Kennel
Sven Eric  Arvidsson, Lycksele

Tre hundar till klubbkamp
övriga reserver

SE J(LÖ)CH´Holmsjöns Knaster SE27448/2013 70,5 poäng
äg: Jonny Höglund, Leksand

(J) Attla SE50499/2013 70 poäng
äg: Johan Frost, Mora

SE J(LÖ)CH SE UCH NO UCH Trulsa SE32364/2011 61 poäng
äg: Jan Anders Thorud, Malung

NORD J(LÖ)CH Älgtjärnets Crut SE38893/2012 38,5 poäng
äg: Robin Helgesson, Transtrand

(J) Sällsjöns Siri SE25954/2010 29 poäng
äg: Andreas Ottosson, Grycksbo

(J) Asptjärns Bark SE34096/2014 21,5 poäng
äg: Peter Johansson, Malung

SE J(LÖ)CH Mokojans Steira SE48326/2013 13 poäng
äg: Jan Anders Thorud, Malung

SE J(LÖ)CH Kougstabackens Laban SE25187/2013 13 poäng
äg: Bengt Sundström, Säter

(J) Onni SE39636/2013 10,5 poäng
äg: Mattias Franzen, Idre


Stort tack till Leif & Elin och Lennart & Lena som höll i trådarna
samt alla domare & vägvisare som ställde upp för klubben
och markägare & stugägare.

SM-kval

För samtliga hundar som ska vara med och tävla i SM-kval och klubbkamp gäller att de ska vara friröntgade från HD, grad A eller B och AD, friröntgade hundar får delta. Gråhundar som inte är AD röntgade äger rätt att delta. Gäller oavsett ålder eller index. För deltagande erfordras minst ”very good” upp till 15 månader eller ”good” från 15 månader eller äldre på utställning.

senast den 20:e juni