Preliminär lista – Deltagande hundar KM 2021

MOTTIBÄCKENS ORVARSE37176/2019JÄMTHUND89,5
TRAJÅSENS MAKAROV SE24798/2015NEG89,5
SLOKHATTENS ASTRIDSE12749/2017JÄMTHUND 86,5
BÖSSLINGES EBBE SE14859/2019JÄMTHUND86
FREJASE43749/2018JÄMTHUND86
ALLANGROPENS DENNISSE21625/2017JÄMTHUND85
ÄLGOXENS CHILI SE52366/2015JÄMTHUND84,5
DAMMOSSENS ELDA SE36617/2018JÄMTHUND84,5
HÄSTUDDENS LILL-AXEL IV SE13164/2019JÄMTHUND84
RÄLLDALENS ELSA SE39065/2015JÄMTHUND83,5

Reserver

JÄMTMYRENS PETROV SE39101/2019JÄMTHUND83,5
JÄMTMYRENS ORYX SE53094/2018JÄMTHUND83
ROTENDALENS MOASE25962/2019JÄMTHUND83

Resultat Klubbmästerskap/SM-uttagning 2020

Vi tackar alla hundägare och funktionärer till ett väl genomfört SM-Kval.

Hälsningar DÄK

Dalarnas representant till SM 2020

1:a
BUREISERENS KIARA, SE49897/2017 77,5p
Ägare: Johansson Back Albert, Siljansnäs
Uppfödare: STORMYRENGEN, JON R & STAUM EVA, 2676 HEIDAL

Två hundar till klubbkamp
övriga reserver

2:a
VISA, SE24802/2016 70p
Ägare: Nilsson Tony, Älvdalen
Uppfödare: MATTSSON DANIEL, ÄLVDALEN

3:a
DIGRÅS BOBBY, SE21043/2018 62,5p
Ägare: Nicklas Borgersen, Säter
Uppfödare: DIGRÅS, NÄSMAN ÅKE, HEDESUNDA

4:a
NÄRSJÖBERGETS ANJA, SE27523/2017 56p
Ägare: Friberg Örjan, Orsa
Uppfödare: NÄRSJÖBERGETS, STARK DANIEL, NÅS

5:a
MOTTIBÄCKENS LOKE, SE28586/2018 32,5p
Ägare: Per Hellestig, Djurås
Uppfödare: MOTTIBÄCKENS, SYRÉN NICKLAS, HÄLLEFORS

6:a
RYVIKENS KLARA, SE10505/2014 27p
Ägare: Jan-Anders Thorud, Malung
Uppfödare: RYVIKENS, THORUD JAN-ANDERS, MALUNG

7:a
NICKÅS SCOTT, SE10390/2016 25p
Ägare: Jan Andersson, Leksand
Uppfödare: NICKÅS, ERIKSSON MATHIAS, GRYTHYTTAN

8:a
BERGAKULLENS RAPPE, SE46956/2017 Brutet prov (29,5p)
Ägare: Stefan Wikström, Söderbärke
Uppfödare: BERGAKULLENS, HÖGMAN JÖRGEN HÖGMAN STEFAN, RENGSJÖ

9:a
NÄSFJÄLLETS GUNVALD, SE24845/2018 Brutet prov (22,5p)
Ägare: Daniel Halvarsson, Mora
Uppfödare: NÄSFJÄLLETS, ERIKSSON STEFAN, NUSNÄS

10:a
FORSVIKENS BRISKA, SE25961/2016 Brutet prov (17,5p)
Ägare: Ingvar Karlsson, Leksand
Uppfödare: FORSVIKENS, OLSSON JÖRGEN HANSSON LINNÉA, ÅRJÄNG

Preliminär lista – Deltagande hundar KM 2020

FORSVIKENS BRISKASE25961/2016NEG 88
NÄRSJÖBERGETS ANJA SE27523/2017JÄMTHUND86,5
VISASE24802/2016JÄMTHUND 85,5
MOTTIBÄCKENS LOKE SE28586/2018JÄMTHUND85
BUREISERENS KIARASE49897/2017JÄMTHUND85
TRAJÅSENS NIKITIN SE19502/2016NEG84,5
BERGAKULLENS RAPPE SE46956/2017JÄMTHUND84
NÄSFJÄLLETS GUNVALD SE24845/2018JÄMTHUND82,5
DIGRÅS BOBBY SE21043/2018JÄMTHUND82,5
RYVIKENS KLARA SE10505/2014JÄMTHUND82,5

Reserver

NICKÅS SCOTT SE10390/2016NEG82
NÄVERLIDENS DORIS SE10270/2017JÄMTHUND82
VANÅDALENS INGOSE19359/2018JÄMTHUND81,5

Resultat Klubbmästerskap/SM-uttagning 2019

Dalarnas representant till SM 2019

1:a
SJULSTADSFOSSENS ASGRIM, SE47237/2015 56p
Ägare: Gyllenvåg Lars, Äppelbo
Uppfödare: SJULSTAD KJARTAN S & TEPSEL S P, NORGE

Två hundar till klubbkamp
övriga reserver

2:a
VISA, SE24802/2016 53p
Ägare: Nilsson Tony, Älvdalen
Uppfödare: MATTSSON DANIEL, ÄLVDALEN

3:a
RÅSJÖSKOGENS EIKO, SE24137/2017 31p
Ägare: Jonsson Per, Idkerberget
Uppfödare: RÅSJÖSKOGENS, JONSSON ÅKE, JÄRVSÖ

4:a
NÄRSJÖBERGETS ANJA, SE27523/2017 29,5p
Ägare: Friberg Örjan, Orsa
Uppfödare: NÄRSJÖBERGETS, STARK DANIEL, NÅS

5:a
LOVIS, SE14115/2017 13p
Ägare: Halvarsson Ronny, Mora
Uppfödare: ENGKVIST URBAN, DALSJÖFORS

6:a
TOLVSJÖ´S DANNY, SE32539/2016 11,5p
Ägare: Thors Magnus, Transtrand
Uppfödare: TOLVSJÖ’S, PERSSON DANIEL, BLOMSTERMÅLA

7:a
RENKIRANNAN ZORRO, SE49233/2011 11,5p
Ägare: Persson Johan, Säter
Uppfödare: HEISKANEN PETRI, FINLAND

8:a
KOLHAGENS UMBRELLA, SE25418/2016 8,5p
Ägare: Backlund Lars-erik & Erik, Svärdsjhö
Uppfödare: KOLHAGENS, BACKLUND LARS-ERIK, SVÄRDSJÖ

9:a
KLOTSKALLETS BOLT, SE31433/2016 7p
Ägare: Runquist Fredrik, Falun
Uppfödare: KLOTSKALLETS, ANDERSSON RICKARD, HORNDAL

10:a
BÄCKLIDENS BAMSE, SE44057/2016 Brutet prov
Ägare: Mattsson Hans-erik, Insjön
Uppfödare: BÄCKLIDENS, JOHANSSON STIG, TRANEMO

Regler för SM kval & Klubbkampsuttagning i Dalarnas Älghundklubb

Prov som ska gälla för kval till SM samt klubbkamp skall arrangeras av DÄK och dömas av domare från DÄK, provet kan förläggas utanför DÄK´s verksamhetsområde, hundägaren skall vara medlem i DÄK (gäller alla vid flera ägare).
Till uttagningen går de 10 hundar som tagit högst poäng tom 15:e december. Vinnaren går till SM, hund 2-6 är reserv till SM.
Hund 2-3 representerar DÄK i klubbkamp.
Vid lika poäng gäller följande rangordning:

  1. Prisvalör högsta pris
  2. Egenskapspoäng
  3. Högsta poäng vid moment 3
  4. Yngsta hund

För samtliga hundar som ska vara med och tävla i SM-kval och klubbkamp gäller att de ska vara friröntgade från HD, grad A eller B och AD, friröntgade hundar får delta. Gråhundar som inte är AD röntgade äger rätt att delta. Gäller oavsett ålder eller index. För att delta krävs minst Very Good i juniorklass eller Good alt 2:a pris i unghund/öppenklass på officiell utställning senast den 20:e juni det året.

Deltagare KM hundar 2019

RÅSJÖSKOGENS EIKOSE24137/2017JÄMTHUND87,5
KLOTSKALLETS BOLTSE31433/2016JÄMTHUND87,5
KOLHAGENS UMBRELLASE25418/2016NEG87,5
SJULSTADSFOSSENS ASGRIMSE47237/2015JÄMTHUND87
NÄRSJÖBERGETS ANJASE27523/2017JÄMTHUND85
LOVISSE14115/2017Ö LAJKA84
VISASE24802/2016JÄMTHUND84
TOLVSJÖ´S DANNYSE32539/2016JÄMTHUND83,5
RENKIRANNAN ZORROSE49233/2011JÄMTHUND82,5
BÄCKLIDENS BAMSESE44057/2016NEG81,5

Reserver

LAUVÖYA INDYSE47013/2016JÄMTHUND81,5
TURBOSE33839/2016JÄMTHUND81,5
KONNBERGETS PRIMUSSE38066/2012JÄMTHUND81,5