Tävlingsekipage Klubbkampen 2019

Här presenterar vi deltagande ekipage i Klubbkampen 2019.

Bilder på deltagande ekipage

Länk till Tracker LIVE

Gruppen heter:
klubbkamp2019
Lösen: 2019

Näverlidens Cai ersätts av Onnivaaran Farao pga. ormbett.


Provruta: Rymnäs
Vägvisare: Jörgen Westerling
Domare: Henrik Strand DÄK
Deltagare: Nordzens Ninja SE57902/2016
Ägare: Tony Gullqvist

Provruta: Näset
Vägvisare: Kenneth Larsson
Domare: Emil Forstman DÄK
Deltagare: Älgoxens Azzie SE13739/2013
Ägare: Roger Modén

Provruta: Väsa
Vägvisare: Bengt Sjödén
Domare: Jan Linander GÄK
Deltagare: Råsjöskogens Eijko SE24137/2017
Ägare: Per Jonsson

Provruta: Våmhus
Vägvisare: Östen Lövgren
Domare: Kjell Johansson GÄK
Deltagare: Närsjöbergets Anja SE27523/2017
Ägare: Örjan Friberg

Provruta: Blyberg
Vägvisare: Adam Wallin
Domare: Henrik Hallgren BÄK
Deltagare: Björkstammens Elefantöra SE16730/2017
Ägare: Kjell/Christoffer Gille

Provruta: Loka
Vägvisare: Pär-Ove Andersson
Domare: Bengt Nilsson BÄK
Deltagare: Näverlidens Cai SE58098/2014 Ersätts av: Onnivaaran Farao
Ägare: Jonny Thyr

Provruta: Klitten
Vägvisare: Daniel Mattsson
Domare: Hans-Erik Gustavsson ÖSÄK
Deltagare: Billsbergets Neeo SE29924/2015
Ägare: Kenneth/Karl-Erik Svedlund

Provruta: Kåtilla
Vägvisare: Erik Larsson
Domare: Jonas Marcus ÖSÄK
Deltagare: Kolarbergets Hoss SE49266/2016
Ägare: Pelle Olsson

Resultat Klubbmästerskap/SM-uttagning 2019

Dalarnas representant till SM 2019

1:a
SJULSTADSFOSSENS ASGRIM, SE47237/2015 56p
Ägare: Gyllenvåg Lars, Äppelbo
Uppfödare: SJULSTAD KJARTAN S & TEPSEL S P, NORGE

Två hundar till klubbkamp
övriga reserver

2:a
VISA, SE24802/2016 53p
Ägare: Nilsson Tony, Älvdalen
Uppfödare: MATTSSON DANIEL, ÄLVDALEN

3:a
RÅSJÖSKOGENS EIKO, SE24137/2017 31p
Ägare: Jonsson Per, Idkerberget
Uppfödare: RÅSJÖSKOGENS, JONSSON ÅKE, JÄRVSÖ

4:a
NÄRSJÖBERGETS ANJA, SE27523/2017 29,5p
Ägare: Friberg Örjan, Orsa
Uppfödare: NÄRSJÖBERGETS, STARK DANIEL, NÅS

5:a
LOVIS, SE14115/2017 13p
Ägare: Halvarsson Ronny, Mora
Uppfödare: ENGKVIST URBAN, DALSJÖFORS

6:a
TOLVSJÖ´S DANNY, SE32539/2016 11,5p
Ägare: Thors Magnus, Transtrand
Uppfödare: TOLVSJÖ’S, PERSSON DANIEL, BLOMSTERMÅLA

7:a
RENKIRANNAN ZORRO, SE49233/2011 11,5p
Ägare: Persson Johan, Säter
Uppfödare: HEISKANEN PETRI, FINLAND

8:a
KOLHAGENS UMBRELLA, SE25418/2016 8,5p
Ägare: Backlund Lars-erik & Erik, Svärdsjhö
Uppfödare: KOLHAGENS, BACKLUND LARS-ERIK, SVÄRDSJÖ

9:a
KLOTSKALLETS BOLT, SE31433/2016 7p
Ägare: Runquist Fredrik, Falun
Uppfödare: KLOTSKALLETS, ANDERSSON RICKARD, HORNDAL

10:a
BÄCKLIDENS BAMSE, SE44057/2016 Brutet prov
Ägare: Mattsson Hans-erik, Insjön
Uppfödare: BÄCKLIDENS, JOHANSSON STIG, TRANEMO

Vinn en Tracker på ditt jaktprov!

Har du en hund som jagar redan nu? Ta chansen att starta på jaktprov före den 10/10. Vi lottar ut en Tracker Supra bland alla som startar på löshundsprov mellan 21/8 och 10/10.
En start = en lott.

Gäller endast medlemmar i DÄK och gäller ej SM uttagningen.

Hundkurs

Valpkurs (hundar från 3 månader)
Lördagen den 18 maj kl. 09.00-16.00 hemma Lena i Dalstuga.
Hundar från 10 månader och äldre
Lördag 25 maj kl. 09.00-16.00 hemma Lena i Dalstuga.
Hör av er om intresse finns. 

Lena Bergström
mobil: 073-8295134
mail: lena.bergstrom63@gmail.com